Divá Bára

06. 01. 2012 | † 06. 01. 2012 | kód autora: njG

Obecnímu pastýřovi Jakubovi a děvečici Báře se narodila dcera, po matce jí říkali Bára. Několik dní po porodu vařila Bára Jakubovi oběd a zapomněla, že šestinedělka nemá být po odzvonění klekání nikde jinde než ve světnici. Ale Bára zůstala v kuchyni. Tu jí kolem hlavy zasvištěl vítr a ona omdlela. Tak ji našel Jakub a zavolal sousedky. Ty tvrdily, že malou Báru vyměnila polednice za divé dítě. Jakubova žena se z toho rozstonala a brzy zemřela. Bára rychle rostla, ale díky pomluvám a klepům neměla žádnou přítelkyni. Kromě Elšky z fary, kostelníkovi Josífka, panny Pepinky a svého věrného psa Lišaje.

Když děvčata dospěla, poslala panna Pepinka Elšku do Prahy k nemocné tetě. Elška se tam zamilovala do mladého doktora Hynka. Po svém návratu svůj vztah s Hynkem tajila, svěřila se jenom Báře. Mezitím nic netušící panna Pepinka namlouvala Elšce starého pana správce. Odvážná Bára chtěla přítelkyni pomoci, a tak se jednou v noci převlékla za strašidlo a pana správce, vracejícího se z fary, postrašila. Byla ale odhalena a panem farářem spolu s obecním radou potrestána.

Bylo jí uděleno strávit noc v kostnici na místním hřbitově. Bára trest přijala. Když se to dozvěděl mladý myslivec, který do ní byl již dlouho zamilovaný, vydal se na hřbitov. Vysvobodil Báru a vyznal jí lásku, ona ji opětovala. S Jakubovým požehnáním se zasnoubili a odstěhovali do hájenky v lese. Elška s Hynkem se také zasnoubili.

 


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.